Wiza do Egiptu

Egipt_wiza1Turyści, którzy nie mieli wcześniej okazji podróżować poza granice Europy, nie wiedzą zazwyczaj, jak wygląda prawna strona pobytu na terenie Egiptu. Najważniejszym dokumentem, uprawniającym nas do podróżowania po Egipcie i przebywania na terytorium tego państwa, jest wiza. Jak ją dostać? Czy musimy się o nią starać jeszcze przed wylotem z kraju?

Jeżeli podróżujemy z biurem podróży nie musimy martwić się o formalności i zaprzątać głowy kupieniem lub wyrobieniem wizy. Jeśli jednak podróżujemy na własną rękę, warto wiedzieć, gdzie skierować swoje kroki po lądowaniu na lotnisku.
Na każdym lotnisku funkcjonuje specjalny punkt, w którym możemy zakupić wizę turystyczną. Jej koszt oscyluje w granicach 50-60 złotych (w przeliczeniu na dolary amerykańskie- 15 dolarów). Turyści, którzy nie chcą płacić za wizę i nie mają w planach przemieszczania się po terytorium Egiptu kontynentalnego, mogą poprosić o darmową wizę, uprawniającą do podróżowania tylko i wyłącznie po Półwyspie Synaj (jaka to jednak frajda pojechać do Egiptu i nie zwiedzić Luksoru lub Gizy?). Dodatkowym atutem posiadania wizy „Sinai only” jest możliwość przemieszczenia się na terytorium Izraela i Jordanii – tylko wybrane punkty turystyczne.