Jaką walutą zapłacimy w Egipcie?

egypt05setbJadąc do Egiptu, nawet na wycieczkę zorganizowaną, zawsze warto zabrać ze sobą pieniądze – choćby na drobne wydatki, czy też zakupy, które w tym kraju mogą być opłacalne, jeśli umiemy się dobrze targować. Pozostaje pytanie – jaką walutę zabrać? Obowiązującą w Egipcie walutą jest funt egipski (EGP), przeliczany na drobniejsze piastry i milimy. Waluta jednak, poza Egiptem jest trudno dostępna, a jej kupowanie jest nieopłacalne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wymiana pieniędzy po przyjeździe do kraju.
Najkorzystniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dolarów amerykańskich, lub ewentualnie euro. Waluty te z powodzeniem będzie można wymienić na funty w każdym kantorze, czy też banku – tych zaś, szczególnie w miejscach turystycznych, nie brakuje. Kurs egipskiego funta jest dość ruchomy. Spodziewać się jednak możemy, orientacyjnie, następującego przelicznika:
1$ = ok. 6-7 EGP
1€ = ok. 8-9 EGP
W miejscowościach turystycznych możliwe są również płatności w dolarach oraz euro, jednakże doświadczenie turystów pokazuje, że przy negocjacjach cenowych jest to mniej opłacalne.