Zwiedzamy Kair

Kair – stolica Egiptu, to cel wielu podróżnych, przybywających do tego kraju. Miasto to kryje w sobie moc zabytków, prowadzących do źródeł cywilizacji. Warto wiec je odwiedzić. Jak najlepiej to zrobić? Czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne? Jakich zabytków nie można ominąć? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w tym artykule.

W Kairze na co dzień mieszka ponad 8 milionów Egipcjan. Miasto ma wysoką gęstość zaludnienia, ze względu na co, codziennością są tutaj ogromne korki i zdezorganizowany ruch samochodowy. Dla turysty, który po raz pierwszy odwiedza stolicę Egiptu dużym szokiem może być sposób poruszania się samochodów, czy też zabudowa miasta, obfitująca w niedobudowane budynki bez dachów. Jednakże, pod tym pozornym chaosem, kryje się wyjątkowe piękno. Znaleźć tu można wiele atrakcyjnych miejsc, które zapewnią niezapomniane wrażenia.

Wycieczki do Kairu zazwyczaj odbywają się w grupach zorganizowanych. Dziś, ze względu na napiętą sytuację polityczną, jest to najbezpieczniejszy sposób zwiedzania miasta. Główne punkty programu, w trakcie zwieszania Kairu stanowić będą:

  • Kompleks piramid w Gizie – oddalonej od miasta o ok. 8km. To clou programu każdej wycieczki. W trakcie pobytu, mamy możliwość podziwiania z bliska piramid i sfinksa.
  • Muzeum Egipskie – przeogromny obiekt, mieszczący w sobie niezliczoną ilość zabytków z okresu cywilizacji starożytnej – począwszy od Starego, aż po Nowe Państwo. Na pobyt tutaj przeznaczyć warto co najmniej trzy godziny.
  • Wiszący Kościół – prowadzony przez Koptów – jeden z odłamów chrześcijaństwa. Doskonały przykład architektury tego obrządku.
  • Synagoga Ben Ezra – pierwsza synagoga w Egipcie, która, jak mówi legenda, utworzona została w miejscu, gdzie znaleziony został koszyk z Mojżeszem.
  • Meczet Ahmada Ibn Tuluna – najstarszy i największy meczet Kairu, odznaczający się nietypowym kształtem.
  • Bazar Khan el Kalili – największy kairski bazar z mnóstwem sklepików z biżuterią, przyprawami, fajkami wodnymi, ubraniami i innymi atrakcjami.
  • Cytadela Saladyna – majestatyczna średniowieczna twierdza z dużym kompleksem muzealnym.

Będąc w Kairze, warto również skusić się na rejs po Nilu – motorówką, bądź klasyczną łodzią.