Zabytki w Egipcie

Nie sposób opisać wszystkich zabytków Egiptu, dlatego też skupimy się na opisie kilku, najważniejszych i najbardziej charakterystycznych. W pierwszej kolejności weźmy na warsztat świątynie i okazałe grobowce, które zostały odnalezione w Dolinie Królów.

W Dolinie Królów odnaleziono około 60 grobowców, spośród których wymienić należy: Grobowiec Tutenchamona, Grobowiec Ramzesa VI i III, Grobowiec Setiego I i Grobowiec Horemheba. W niedalekiej odległości od Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych, chętnie odwiedzana przez turystów. W Dolinie turyści mogą zwiedzać sławny na cały świat grób grób Nefertari, żony Ramzesa II. Pomimo, że nie powinno wydawać się opinii z gruntu subiektywnych, nie sposób nie wspomnieć, że właśnie ten grób jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w całym Egipcie.
Dużym uznaniem cieszy się również Luksor, a szczególnie niesamowita świątynia luksorska, którą można podziwiać, płynąć statkiem wycieczkowym przez Nil. Świątynia ma około 260 metrów długości i przetrwała w prawie idealnym stanie do naszych czasów. Turyści, którzy chcą poznać starożytną kulturę, koniecznie powinni wybrać się do Luksoru. Wejście do Świątyni Luksorskiej prowadzi pomiędzy. Pylonami. Po obu ich stronach znajdują się gigantyczne posągi Ramzesa.

Kolejnym, niezwykle znamiennym zabytkiem Egiptu jest świątynia w Karnaku. Zabytek zgoła niezwykły i unikalny. Świątynia Amona Re była budowana przez niemal 2000 lat, co samo w sobie stanowi potężny impuls do jej odwiedzenia. W kompleksie świątynnym znajduje się rozliczne posągi, pozostałości po dawnych grobowcach i skalne reliefy. Od Świątyni Amona dzieli nas zaledwie kilka kroków od Świątyni Luksorskiej. Turyści mogą przejść długą aleją, podziwiając jednocześnie pozostałości starożytnych cywilizacji.
Skoro jesteśmy przy opisie Karnaku i jego malowniczych okolic, musimy wspomnieć o kolejnym, niezwykle istotnym miejscu- świątyni królowej Hatszepsut, jedynej kobiety-faraona, która rządziła Egiptem w XV wieku p.n.e. Turyści, odwiedzający świątynię, będą mogli zobaczyć pozostałości grobowca, a także sam kompleks świątynny. Nie ma zatem na co czekać, Egipt oferuje nam wiele atrakcji – nie możemy z tego nie skorzystać.

Oprócz zabytków architektonicznych i kulturotwórczych warto wspomnieć także o dobrodziejstwach naturalnych. W przypadku Egiptu są to liczne rafy koralowe oraz wrak statku, kontenerowca z czasów II Wojny Światowej leżący na dnie morza Czerwonego. Rafy koralowe występują w kilku miejscach na świecie, dlatego warto obejrzeć je z bliska.