Turystyka w Egipcie

hurghada-2Turysta w Egipcie to łakomy kąsek dla handlarzy, złodziei i nieuczciwych usługodawców. Co zrobić, aby nie zostać oszukanym już pierwszego dnia? Jak chronić się przed nieuczciwymi praktykami? Na co zwracać szczególną uwagę?

Handlarze oraz obsługa hotelowa przyjmują wobec turystów postawę roszczeniowa. Wedle Egipcjan osoby, które zarabiają więcej (czyli w tym przypadku bogaci, zagraniczni turyści), powinni podzielić się swoim majątkiem z biednymi . W Egipcie normalną sprawą jest dawanie napiwków. Nie wzbraniajmy się przed tym, ale nigdy nie zostawiajmy zbyt dużych sum. Operujmy przy tym banknotami o drobnym nominale. Jeżeli handlarz zobaczy, że posiadamy większe banknoty, nie będziemy mogli się od niego opędzić.

Kolejny problem stanowią hotele. Turyści bardzo często nie mogą doprosić się o przydział czystych ręczników, naprawę kranu albo dodatkowe łóżko do pokoju. Jeżeli czegoś potrzebujemy, musimy się o to praktycznie bić z obsługą. Egipcjanie żyją nieco innym rytmem, dla nich pośpiech jest czymś zupełnie niezrozumiałym, a wręcz groteskowym. Walczmy zatem o swoje prawa i nie dajmy wykorzystywać.

Pilnujmy naszych pieniędzy! Niektóre banknoty egipskie są do siebie bardzo podobne, w związku z czym turyści często dają się nabierać na mniejsze lub większe kwoty. Przyglądajmy się wydawanym banknotom i nie dajmy zwieść analogicznymi wizerunkami. Pamiętajmy, że obowiązującą w Egipcie walutą jest funt, który dzieli się na 100 piastrów.