Rejs po Nilu – wyjątkowa podróż do świata starożytnego

Egipt od wieków nazywany jest darem Nilu. Ta druga co do wielkości rzeka świata sprawiła, że od ponad 5 000 na środku pustyni możliwe jest prowadzenie upraw, które dają szansę na wyżywienie całego kraju. Tak było przed wiekami, tak jest również dzisiaj. W związku z tym, że to właśnie Nil jest główną nicią, łączącą cały kraj, to tu – w jego dolinie oraz delcie, znajdziemy wszystkie najważniejsze ślady starożytnej cywilizacji. Najlepszą drogą do tego, by je poznać, jest rejs po Nilu.

Rejs rozpoczyna się zazwyczaj w Luksorze i prowadzi aż do Asuanu. Trwa około siedniu dni, podczas których zapoznać się można z najważniejszymi zabytkami Dolnego Egiptu – począwszy od Doliny Królów w Luksorze, aż na asuańskiej tamie kończąc. Stamtąd, możliwa jest kontynuacja podróży w stronę Kairu pociągiem, bądź autokarem.

A co zobaczymy na trasie rejsu? Pierwszym przystankiem będzie zapewne Edfu, gdzie znajduje się monumentalna świątynia boga Horusa – druga co do wielkości zachowana na terenie Egiptu. Kolejnym przystankiem będzie Kom Ombo, gdzie znajduje się równie ciekawa świątynia boga Sobka. W trakcie rejsu, podziwiać można żyzne i pięknie zazielenione wybrzeża rzeki, gdzie dzięki systemom melioracji, prowadzone są uprawy.

Kolejnym punktem podróży będzie Asuan – miasto, w którym znajdziemy przede wszystkim Wielką Tamę, której budowa pozwoliła na regulację poziomów wód w rzece Nil. W miejscu, gdzie powstałą tama znajduje się Jezioro Nasera. Opcjonalnie, z tego miejsca udać się można do świątyni Abu Simbel, która w latach sześćdziesiątych została przeniesiona w całości z obszaru, na którym powstać miała tama do nowej lokalizacji.

W trakcie rejsu jego uczestnicy są zakwaterowani w luksusowym statku pięciogwiazdkowym i mają szansę na uczestnictwo w wielu ciekawych imprezach – począwszy od arabskich i nubijskich wieczorków z pokazami tańca brzucha, demonstracjami derwiszy, czy też pokazami ognia, aż po możliwość zapalenia sziszy, czy też podziwianie codziennego życia Egipcjan przy brzegu rzeki.

Taka forma zwiedzania Egiptu jest najbardziej efektywna – w trakcie tygodniowej wycieczki, odwiedzić można wszystko to, co najważniejsze – począwszy od luksorskich kompleksów świątynnych, aż po kairskie i aleksandryjskie piramidy. Imponujące zabytki starożytnego świata po dziś dzień zapierają dech w piersiach turystom z całego świata.