Przewodnik po Egipcie

75ab7872750a3403251188540fb04589_1000_1000_0_1Pobyt w Egipcie stwarza doskonałą szansę do poznania arabskiej kultury i dotknięcia starożytności zamkniętej w piramidach, nekropoliach i niesamowitych zabytkach architektonicznych. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Egipcie są Teby położone na wschodnim brzegu Nilu. W mieście przez wiele tysiącleci rozwijał się kult boga Amona i boga Re. Do obszaru miejskiego należały niegdyś zespoły świątyń Luksoru i Karnaku i okazała nekropolia w Dolinie Królów. Do świątyni w Luksorze można dojść aleją sfinksów. W środku kompleksu znajdują się dziedzińce, kolumnady, sala hypostylowa i sanktuaria. W Dolinie Królów po dziś dzień można podziwiać kilkadziesiąt wykutych w skale grobowców, zdobionych płaskorzeźbami.

Osoby, interesujące się zdobyczami nauk archeologicznych, powinny wybrać się do Sakkary. Można tam zobaczyć najstarsze grobowce egipskie, koptyjskie klasztory i piramidę schodkową Dżesera. Najpiękniejszym zabytkiem Sakkary jest Grób Mererukiego. W największym pomieszczeniu znajduje się naturalnej wielkości posąg Mereruk. Innym ciekawym zabytkiem jest Serapeum – podziemna krypta świętych byków Apisów.
Na półwyspie Synaj znajduje się dwa, popularne obiekty turystyczne: Góra Synaj i Klasztor świętej Katarzyny. Na Górę Synaj zmierzają przede wszystkim pielgrzymi, którzy chcą zobaczyć Gorejący Krzew. Klasztor św. Katarzyny został zaś wzniesiony przez prawosławnych Greków.

Miejscem wartym zobaczenia jest również Riwiera Zatoki Morza Czerwonego, która jest miejscem szczególnie ukochanym przez nurków. Można tam podziwiać przepiękne rafy koralowe i podwodne życie.

starożytn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *