Pamiątki z Egiptu – co warto przywieźć?

Wybierając się do tak orientalnego kraju, jakim jest Egipt, z całą pewnością warto przywieźć sobie i rodzinie jakieś pamiątki, które będą przypominać o wyjeździe. A oto lista najbardziej polecanych produktów, które podczas wizyty na bazarze warto nabyć:

  • Fajka wodna – zwana inaczej sziszą. Pali się je we wszystkich krajach arabskich, a nabijać można je różnymi smakowymi tytoniami oraz melasą. Dekoracyjna fajka wodna kosztować będzie mniej więcej 20-30LE, a jeśli chcemy z niej korzystać – warto wydać co najmniej 50LE. Pamiętajmy, że im większa fajka i im więcej na niej ornamentów, tym wyższa cena.
  • Figurki z bazaltu, bądź alabastru – piramidki, sfinksy, czy też koty. Warto sprawdzić, czy są oryginalne, próbując zadrapać kamień – prawdziwy bazalt się na pewno nie zarysuje;
  • Kasetki, bądź szachy inkrustowane masą perłową – eleganckie, trwałe i egzotyczne. Małą kasetkę po negocjacjach kupić można już za około 6 funtów egipskich (ok. 3zł), szachy zaś to koszt od 150 do 200 LE.
  • Papirus – wiele w Egipcie znajdziemy wytwórni papirusu, który od wieków stanowi znak rozpoznawczy kraju. Warto wybrać się do sprawdzonej wytwórni, gdzie, choć nieco drożej, kupimy prawdziwy papirus, wytwarzany tradycyjnymi metodami, nie zaś chińską podróbkę z nietrwałego bananowca. Na papirusie można często wygrawerować wybrany przez nas napis za pomocą hieroglifów.
  • Perfumy – Egipt słynie z wytwarzania perfum, a olejki eteryczne z tego kraju, tworzone w oparciu o naturalne składniki, wysyłane są do najbardziej znanych wytwórni europejskich. Dlatego też, bez obaw można tutaj kupić stosunkowo tanie, a jednocześnie trwałe olejki zapachowe w wielu zapachach. Za 50ml flakon zapłacimy ok. 50-100 LE.
  • Przyprawy oraz zioła – aromatyczne, wyjątkowe i w dobrej cenie. Warto tu kupić wanilię w laskach, cynamon w laskach, kardamon, a przede wszystkim szafran. Cena będzie znacznie niższa, niż w Europie, a zapach i aromat znacznie bogatsze. Ceny, oczywiście, uzależnione są od negocjacji ze sprzedawcą.
  • Ubrania i tkaniny – bawełna egipska słynie ze swojej wysokiej jakości. Dlatego też, na bazarkach warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju tekstylia – solidnie wykonane, ładne, a przy tym stosunkowo tanie.
  • Biżuteria – cena za gram srebra nie powinna przekroczyć 1-2$ za gram, 18- karatowe złoto zaś, to koszt 17-20 $ za gram. Spodziewać się można ciekawych, orientalnych wzorów i wykorzystania wielu drogocennych kamieni.