Luksor: perła Egiptu

Drugim najważniejszym kompleksem egipskich zabytków, zaraz po piramidach w Gizie jest Luksor. Miasto to, położone na południowym zachodzie kraju, bardzo często nazywane jest wielkim muzeum na otwartej przestrzeni. Znajduje się tutaj bogaty kompleks grobowców oraz świątyń, które swoim monumentalnym charakterem zapierają dech w piersiach.

Miasto, którego nazwa pochodzi z czasów starożytnego Rzymu, korzeniami związane jest z Tebami – stolicą Średniego oraz Nowego Państwa (lata ok. 2100 – 1070 p.n.e.). Ze względu na to, że Teby były ośrodkiem politycznym, a przede wszystkim miejscem kultu bogów, znaleźć tu można grobowce faraonów, a także zespoły świątynne z tamtego okresu. Do najważniejszych zabytków Luksoru zaliczają się:

  • Dolina Królów – miejsce spoczynku faraonów od XVIII do XX dynastii. Jest to kompleks wykutych w skale grobowców, połączonych ze sobą niezliczonymi korytarzami. Najsłynniejszym jest jedyny odnaleziony współcześnie niesplądrowany grobowiec Tutenchamona. (Bilet 80/40 LE – uprawnia do wejścia do trzech wybranych grobowców)
  • Kompleks świątyni w Luksorze oraz Karnaku: ze świątynią Hatszepsut, Amona, Hathor na czele,
  • Muzeum mumifikacji – w którym poznać można techniki, za pomocą których przygotowano ciało do mumifikacji,
  • Muzeum Luksoru – znajdują się w nim najważniejsze wykopaliska z terenu grobowców i świątyń – m.in. złota głowa bogini Hathor, świetnie zachowane rzeźby oraz reliefy utworzone w okresie Nowego Państwa, czy też hieroglify z tamtego okresu.

W mieście znaleźć możemy wiele dobrych hoteli i restauracji, które oferują komfortowe warunki i przystępne ceny. Skusić się warto na przejażdżkę dorożką po mieście.

Turyści przyjeżdżający do Luksoru, by zwiedzić wszystkie najważniejsze zabytki czasów starożytnych powinni pamiętać o założeniu wygodnych butów, zabraniu sporej ilości wody, a przede wszystkim o tym, by zwiedzanie rozłożyć na kilka dni ze względu na bogactwo atrakcji i rozpiętość terytorialną zabytków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *