Luksor Egipt

Głównym zabytkiem Luksoru jest Świątynia Luksorska- jeden z najważniejszych zabytków Egiptu położony na wschodnim brzegu Teb. Świątynia sprawia wrażenie niezwykle monumentalnej i oszałamia turystów jeszcze przed wejściem do wnętrza kompleksu. Tuż przy wejściu znajdują się bowiem dwa, wielkie posągi Faraona Ramzesa oraz wielki, granitowy obelisk. Całości dopełnia obraz zwycięskiej bitwy pod Hetydami.
Niezwykle ważnym miejscem, ilustrującym zdobycze cywilizacyjne Egiptu i architekturę świata starożytnego, jest świątynia w Karnaku. W skład kompleksu wchodzą następujące budowle: Wielka świątynia Amona-Re wybudowana za rządów XVIII i XIX dynastii królów egipskich, posąg Ramzesa II, Wielka Sala Hypostylowa, Świątynia Chonsu, Świątynia Ptaha – z czasów XVIII dynastii, Świątynia Ramzesa III, która nie zachowała się jednak w całości; Świątynia Opet , Pomnik wielkiego skarabeusza Chepri i Muzeum Luksorskie. Muzeum znajduje się w połowie drogi pomiędzy Luskorem i Karnakiem i jest niezwykle ważnym miejscem. Możemy w nim podziwiać liczne eksponaty, dzieła sztuki i posągi, które zostały uratowane ze świątynnych ruin Karnaku, a także sprowadzone z innych części Egiptu. Osoby, fascynujące się piramidami, mumiami i rytualnymi pochówkami, koniecznie powinny zawitać do muzeum mumifikacji, w którym zgromadzono liczne przedmioty i grafiki, obrazujące przebieg procesu mumifikacji.

Na zachodnim brzegu rozciąga się Dolina Królów. Znajdziemy tam ponad 60 grobowców, w których niegdyś chowani byli władcy Egiptu. Największym z nich jest bodaj grobowiec Horemheba. Miejscem spoczynku żon Faraonów jest Dolina Królowych położona na lewym brzegu Nilu. Niestety, liczba zachowanych grobowców jest nieporównywalnie mniejsza do liczby grobowców z Doliny Królów.

Mówiąc o Luksorze nie sposób nie wspomnieć jeszcze o kilku innych, pomniejszych zabytkach. Znajdziemy wśród nich: Świątynię Hatszepsut , zwaną inaczej”Świątynią Milionów Lat”, Świątynię Seti I, Ozyrejon, Kolosy Memnona czy Medinet Habu.
Kolosy Memnona to gigantyczne, bo aż 20-metrowe, posągi faraona Amenhotepa III postawione w XIV stuleciu p.n.e. Posągi są bardzo charakterystyczne, gdyż przedstawiają faraona siedzącego na tronie. Medinet Habu to zaś świątynia Ramzesa III, a właściwie zespół świątyń, zawierający pozostałości pałacu Ramzesa III.