Klimat w Egipcie

Jeżeli ktokolwiek zada nam pytanie o klimat czy temperaturę w Egipcie, natychmiast odpowiemy, że jest tam upalnie przez cały rok. Czy to jednak do końca prawda? Czy klimat egipski rzeczywiście jest tak suchy i gorący jak nam się wydaje?

W większej części Egiptu panuje klimat skrajnie suchy zwrotnikowy. Roczna suma opadów nie jest z reguły większa niż kilkadziesiąt milimetrów, co sprawia, że ludność musi skupiać się w okolicach dużych zbiorników wodnych. Największe skupiska ludności znajdują się rzecz jasna w oazie nadrzecznej, której łączna długość wynosi prawie 3000 kilometrów. W tym rejonie panuje klimat umiarkowany.

Kto by jednak pomyślał, że całe państwo egipskie objęte jest aż czterema strefami klimatycznymi? Wspomniana już oaza nadrzeczna pozostaje w zasięgu klimatu umiarkowanego. Obszary położone w rejonie wybrzeża morza śródziemnego wchodzą w śródziemnomorską strefę klimatyczną, Kair wraz z przyległościami – w strefę klimatu półpustynnego, zaś pozostała, południowa część kraju ma klimat typowo afrykański – pustynny.

Roczna suma opadów, jak już zostało wcześniej powiedziane, kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu milimetrów. Jest to spowodowane głównie zróżnicowaniem klimatycznym. O ile opady na północy kraju nie należą do rzadkości, o tyle na południu są praktycznie niespotykane.

Roczna amplituda temperatur jest bardzo duża, zważywszy na ich duże wahania w nocy i w czasie dnia. Zima trwa od listopada do marca- słońce zachodzi już o godzinie 17. Najniższa temperatura nie spada zazwyczaj poniżej 20 stopni Celsjusza, co sprawia, że turyści przyjeżdżają do Egiptu przez cały rok. Temperatura na wybrzeżu morza Czerwonego jest zdecydowanie wyższa niż na północy. Najgorętszymi miesiącami są lipiec i sierpień. Temperatura wzrasta wówczas do około 35-40 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *