Historia Egiptu

egipt_3_bHistoria starożytnego Egiptu, pomimo, że poznana i opisana stosunkowo dokładnie, wciąż kryje przed nami wiele tajemnic. Wiedza zdobyta z podręczników historii nie zastąpi nam jednak namacalnego kontaktu z historią i dziejami tego pięknego, afrykańskiego państwa. Granice pomiędzy współczesnością a starożytnością ulegają, w przypadku Egiptu, zatarciu. Historia jest wiecznie żywa.

Każdy, kto był w Egipcie, musiał widzieć z bliska piramidy, czyli grobowce Faraonów. Najsłynniejszym z nich jest grobowiec króla Tutanhamona, który dotrwał do naszych czasów w niemal nienaruszonym stanie. Podróżując wzdłuż delty Nilu możemy wyobrazić sobie, jak żyli ludzi w dawnych czasach, czym się zajmowali i jak wyglądało ich życie codzienne. Starożytna cywilizacja skupiała się w delcie Nilu, dlatego też znajdziemy tam najwięcej reliktów przeszłości i odbędziemy ciekawą wędrówkę dziejową.
Zwiedzając świątynie starożytnego Egiptu, zbieramy informacje o politeistycznych systemach religijnych, wierzeniach i bóstwach, które czcili Egipcjanie. Aby podróż do Afryki pozostawiła w naszej świadomości trwały ślad, warto udać się do Teb i zobaczyć sławny posąg Sfinksa, który został uwieczniony w wiekopomnym dziele Sofoklesa. Możliwości jest naprawdę wiele, a echa starożytnej cywilizacji odbijają się w każdym, nawet najmniejszym, zabytku.