Egipt – raj dla nurków

nurkowanie-egiptNie wszyscy jadą do Egiptu dla jego zabytków. Wielu właśnie tam kieruje swoje kroki ze względu na bardzo korzystne warunki do uprawiania sportów wodnych. Szczególnie wiele w nadmorskich kurortach znaleźć można dobrej jakości baz nurkowych – prowadzonych zarówno przez Egipcjan, jak i przez specjalistów z Europy, Stanów Zjednoczonych, czy też Australii.

Dlaczego to właśnie w Egipcie warto nurkować? Przede wszystkim, ze względu na obecność doskonałej jakości miejsc do nurkowania, zapewniających możliwość głębokiego zejścia, a jednocześnie obserwacji przepięknej, niemal nienaruszonej egipskiej rafy koralowej.

Największe i najbardziej atrakcyjne bazy nurkowe oraz miejsca do nurkowania znaleźć można od strony Półwyspu Synaj: w okolicach Sharm el Sheikh, a przede wszystkim w zatoce Aqaba, nad którą położony jest Dahab – przez wielu nazywany prawdziwą mekką nurków. Można tu o każdej porze roku spotkać zarówno tych, którzy stawiają w nurkowaniu swoje pierwsze kroki pod okiem zawodowców (wiele szkół nurkowych znajduje się na terenie hoteli), jak i profesjonalistów.

Bez wątpienia, najbardziej atrakcyjnym miejscem, przyciągającym tłumy jest Blue Hole: jaskinia morka o głębokości kilkuset metrów, znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej Morza Czerwonego. Znajduje się ona ok. 8 km od centrum Dahabu – dotrzeć tu można, wykupując wycieczkę, wielbłądem, bądź jeepem. Tuż obok zejścia znajduje się utrzymana w beduińskim stylu baza nurkowa, gdzie możemy zostawić rzeczy, napić się herbaty, czy też posilić się. Nieopodal znajduje się także Canyon – wąski rów pokryty rafą, oraz Bells, gdzie rekord w nurkowaniu głębinowym pobił nasz rodak.

Doskonałą przestrzenią do nurkowania stanowią również rafy w okolicy Sharm el Sheikh, będące częścią parku narodowego Ras Mohammad – dotrzeć na nie można zarówno drogą lądową, jak i morską, wypływając w rejs z portu w Sharm. Całodniowa wycieczka połączona z nurkowaniem kosztować będzie ok. 200$.

Dogodne bazy nurkowe znajdziemy także w Safadze, znajdującej się nieopodal Hurghady oraz w Marsa el Alam na południu kraju.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *