Egipt Piramidy

egipt_3_bKażde państwo posiada symbol narodowy. W przypadku Polski jest to bocian, w wypadu Egiptu – piramidy. Przebywając na terenie Egiptu, nie możemy odmówić sobie przyjemności zobaczenia piramid z bliska. Piramidy, czyli groby faraonów, są obligatoryjnym elementem każdej wycieczki- czy to grupowej, czy indywidualnej.

Jeżeli chcemy zobaczyć prawdziwe, monumentalne piramidy, koniecznie udajmy się do Gizy. Giza to trzecia co do wielkości miejscowość egipska położona zaledwie dwadzieścia kilometrów na południowy zachód od Kairu. Do Gizy dojeżdżają autobusy spod portu lotniczego i centrum Kairu; można również dopłynąć promem wycieczkowym lub taksówką. Turyści, przebywający w stolicy państwa, nie mają zatem szans, aby nie odwiedzić Gizy.

Miasto łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Piramidy górują nad metropolią i doskonale harmonizują z nowoczesną kompozycją architektoniczną miasta. Wbrew powszechnej opinii Giza nie jest miastem upstrzonym piramidami i nie ma w niej tylko zabytków co chociażby w Dolinie Królów. Największymi piramidami, znajdującymi się w Gizie, są: Wielka Piramida Cheopsa, Piramida Chefrena oraz Piramida Mykerinosa. Najstarszą, największą i najlepiej zachowaną piramidą jest rzecz jasna Piramida Cheopsa wpisana na listę siedmiu cudów świata. Jako ciekawostkę warto dodać, że boki podstawy Piramidy wpisują się w geometryczny kwadrat, a jej naroża skierowane są w cztery strony świata. Pozostałe, dwie piramidy są znacznie mniejsze i gorzej zachowane.
Triada piramid jest zazwyczaj fotografowana w jednym wymiarze, co ma dać złudzenie bogactwa i przepychu Gizy. Poza piramidami możemy podziwiać tu również inne, pomniejsze zabytki, ale nie są one tak spektakularne jak groby faraonów. Nie zmienia to jednak faktu, że Giza jest obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty.