Egipt: informacje praktyczne

Do Egiptu w celach turystycznych przybywa rocznie miliony turystów. Ich celem są przede wszystkim położone nad Morzem Czerwonym kurorty, a także zabytki starożytnych cywilizacji – osławione piramidy, Dolina Królów, czy też świątynia Abu Simbel. Zanim jednak wybierzemy się do tego wyjątkowego kraju, warto się do wyjazdu przygotować. Co warto zabrać w podróż? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka porad praktycznych.

Przygotowanie do podróży warto zacząć od zapakowania wygodnych butów – te przydadzą się zarówno, jeśli udajemy się na wycieczkę objazdową, jak i do codziennego poruszania się po hotelu, bazarze, czy też innych okolicznych atrakcjach. Najlepiej sprawdzą się – szczególnie latem, sandały trekkingowe, wykonane z dobrej jakości materiałów. Dzięki nim, stopy się nie przegrzeją, a my będziemy mieli szansę na zachowanie pełnego komfortu pieszych wycieczek.

Ważną rzeczą są olejki do opalania – koniecznie zabierzmy je ze sobą. Na miejscu ich ceny są bardzo wysokie – mogą przewyższać polskie nawet trzykrotnie. Bez właściwego filtra chroniącego przed słońcem zaś, możemy doznać poparzenia słonecznego. Ważne będzie także lekkie nakrycie głowy, chusta – jeśli wybieramy się na pustynię oraz okulary przeciwsłoneczne.

Fani sportów wodnych wyposażyć się powinni w płetwy, maskę do nurkowania i snorkowania, a także rurkę – na miejscu sprzęt okazać się może także droższy.

Wyjazd do Egiptu nie wymaga przeprowadzenia żadnych specjalistycznych szczepień, jednakże lekarze zalecają przyjmowanie leków osłonowych żołądka ze względu na inną florę bakteryjną. W ramach środków ostrożności, na miejscu warto unikać jedzenia świeżych owoców, umytych pod wodą z kranu, picia niebutelkowanej wody, a także drinków z lodem. W przypadku wystąpienia zatrucia pokarmowego, zażyć warto zabrany z Polski Nifuroksazyd, bądź też jego egipski odpowiednik – dostępny bez recepty – Antinal.

Pamiętać należy, że Egipt jest krajem arabskim, a kultura odbiega od naszej. Powszechnie przyjęty jest bakszysz, a więc zwyczajowy napiwek za drobne usługi. Warto go dawać kelnerom, a także innym pracownikom obsługi – z pewnością zapewni to wyższy standard usług.

Ważną informacją dla przebywających na egipskich bazarach jest fakt, iż ceny, które podawane są przez sprzedawców są umowne i warto się targować.