Egipskie piramidy

Najbardziej znanym zabytkiem Egiptu, którego grzech nie zobaczyć, będąc w tym pięknym kraju są z całą pewnością piramidy w Gizie. Jest to zespół trzech dużych piramid oraz innych budynków, powstałych w czasach Starożytnego Egiptu, znajdujący się na obrzeżach Kairu (8 km od miasta).

Na terenie kompleksu znajdziemy:

  • Piramidę Cheopsa – najstarszą i największą (147m) ze wszystkich, powstałą ok. 2560 r. p.n.e., zaliczaną w poczet siedmiu cudów świata starożytnego. Wybudowana została prawdopodobnie przez architekta Hemona z wielką precyzją: jej boki wskazują dokładnie cztery kierunki świata. Jest to najcięższa budowla na świecie – łączna masa wynosi ok. 6 milionów ton.
  • Piramidę Chefrena – wysoką na 137m, datowaną na 2542 r p.n.e. Jej budowniczy, faraon Chefren ufundował także znajdującego się na terenie kompleksu Sfinksa. To jedyna spośród wszystkich piramid, która zachowała część pokrycia wapiennego, co jest widoczne na jej wierzchołku.
  • Piramida Mykerinosa – najmniejsza spośród wszystkich, mierząca raptem 66m, pochodząca także z XXVI w p.n.e. Obok niej znajdują się trzy małe piramidki satelitarne.
  • Muzeum barki – znajduje się tuż obok piramidy Cheopsa – znajduje się w nim zrekonstruowana barka słoneczna, która spełniała funkcje obrzędowe przy pogrzebie faraonów.
  • Sfinks – wielka rzeźba przedstawiająca lwa z głową faraona, prawdopodobnie Chefrena, o wymiarach 57x6x20m.
  • Mastaby – grobowce o kształcie ściętych ostroboków, przeznaczone dla członków rodziny królewskiej.

Teren kompleksu piramid można zwiedzać. Najczęściej, odbywa się to w ramach wycieczek turystycznych. Turyści mogą się spodziewać dodatkowych opłat przy chęci wejścia do piramidy: piramida Cheopsa – to dodatkowe 100LE (ok. 50zł), Mykerinosa – 30LE (ok. 15zł). Wnętrza piramid są ciasne, duszne oraz ciemne – wycieczka do wewnątrz odradzana jest osobom cierpiącym na choroby serca, bądź płuc. Dodatkowo płatne jest także wejście do Muzeum Barki – 40LE (ok. 20zł).

Na terenie kompleksu piramid pod Kairem spodziewać się można dużej ilości kupców oraz naganiaczy wielbłądów. Należy na nich uważać, ponieważ zdarzyć się mogą przypadki wyłudzania pieniędzy. Najlepiej nie reagować na próby sprzedaży, czy też namowy na przejażdżkę wielbłądami, bądź konno w okolicach piramid – może się to skończyć dość nieprzyjemnie. Lepiej o tej rozrywce pomyśleć w innym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *