Czym zapłacimy w Egipcie?

egypt05setbWalutą, obowiązującą w Egipcie, jest funt egipski – LE. Na jeden funt egipski składa się 100 piastrów. W obiegu pozostają banknoty o nominałach 10, 25, 50 piastrów oraz banknoty 1, 5, 10, 20, 50, 100 funtowe. Przed wylotem do Egiptu warto wymienić pieniądze w kantorze. Handlarze egipscy, restauratorzy i sklepikarze nie przyjmują bowiem euro, ani innych walut obwiązujących w Europie. Średni kurs funta egipskiego kształtuje się w granicach 50 do 60 groszy.
Egipcjanie przyjmują ponadto dolary, które łatwo można wymienić na funty. Musimy się jednak liczyć z tym, że wymiana będzie dla nas dość kosztowna. Nie warto wymieniać nominałów w kantorach hotelowych czy miejskich, gdyż kasjerzy doliczają sporą prowizję.
Jeżeli nie posiadamy egipskiej waluty, możemy ją również nabyć na lotnisku w czasie kupowania wizy.

Na koniec warto dodać, że niektóre banknoty są do siebie bardzo podobne, co niesie za sobą ryzyko pomyłki w rachunkach. Handlarze wykorzystują fakt, że banknoty o nominale 50 piastrów i 50 funtów stanowią niemalże swoje kopie. Bądźmy zatem ostrożni w czasie dokonywania płatności i skupmy się na rachunkach.